Blog
Rodzaje maseczek oraz jak wybrać tą dobrą.
Już od czwartku, 16 kwietnia zacznie obowiązywać nakaz noszenia maseczek (lub zakrywania ust i nosa). Jeśli chcesz dowiedzieć się czym kierować się przy wyborze maseczki, jakie rodzaje maseczek są dostępne na rynku – to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.
RODZAJE MASECZEK
Rodzajów maseczek jest mnóstwo. W naszej aktualnej rzeczywistości bez dokładnej analizy trudno jest dotrzeć do informacji o tym jaką maseczkę warto zdobyć. Ponieważ są one aktualnie towarem poszukiwanym, to na rynku zaczyna pojawiać się mnóstwo maseczek, które niekoniecznie będą spełniać swoją rolę (za to finalnie wyczyszczą Twój portfel).
Bardzo ogólnie podzieliłabym maseczki na:
- bawełniane
- budowlane z filtrem
- jednorazowe
Zanim napiszę Ci pokrótce o tym na co zwrócić uwagę obejrzyj proszę film poniżej:
Film daje do myślenia, prawda? Pamiętaj, że noszenie maseczki powinno spełnić dwie role. Chronić Cię w miejscu w którym Twoja obecność wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania oraz chronić innych jeśli jesteś nosicielem , a pamiętajmy, że okres zakażenia mija często bezobjawowo.
Zdecydowałam się napisać o maseczkach, bo uważam że to bardzo ważne by znać różnicę między nimi i wiedzieć w jakim stopniu maseczka chroni.
MASECZKI BAWEŁNIANE
Aktualnie mijają cztery tygodnie odkąd wraz z Opolskimi Krawcowymi szyjemy maseczki dla służby zdrowia. W tym czasie widziałam kilka róznych rodzajów maseczek szytych przez osoby prywatne.
Przede wszystkim oficjalne zalecenia znajdziesz na stronie Ministerstwa Zdrowia pod adresem:
Ze wszystkich znanych mi krojów maseczek najbardziej polecam te uszyte na kształt jednorazowej maseczki chirurgicznej. Dlaczego? Przede wszystkim warto upewnić się, że nie przylega ściśle do ust oraz nosa – co jest ważne – używając naturalnego materiału przez który oddychamy. W przeciwnym razie będzie szybko wilgotniał. Powinna jednak w miarę możliwości okalać twarz na zewnętrznych granicach maseczki. Polecam dwie warstwy stuprocentowej bawełny o gramaturze max. 100-120g/m2. Uważam, że grubsza bawełna skutecznie uniemożliwi oddychanie i zniechęci do noszenia maseczki. Więcej informacji o tym jak uszyć taką maseczkę oraz z jakich materiałów znajdziesz we wcześniejszym wpisie.
Pamiętaj, że maseczka ma także chronić innych, więc nie polecam wszelkich maseczek które posiadają szew (miejsce zszycia) w środkowej części, wzgłuż linii nosa i ust. Jeśli jesteś nosicielem i kichniesz, to noszenie takiej maseczki zapewnia innym małą ochronę.
Maseczki bawełniane dezynfekuje się piorąc w min. 60°C lub prasuje się na najwyższej temperaturze, czyli nawet 90°C. Pamiętaj jednak, że mimo prasowania należy ją przeprać co jakiś czas.
MASECZKI BUDOWLANE Z FILTREM
Zasada jest bardzo prosta. Wirus jest mały. Tak mały, że nawet maska z filtrami nie zapewnia stuprocentowej ochrony. Bardzo orientacyjnie wygląda to jednak tak:
Maska z filtrem FFP3/n99 – filtrują >99% MPPS
Maska z filtrem FFP2/n95 – filtrują >95% i <99% MPPS
Maska z filtrem FFP1/n80 – filtrują >80% i <95% MPPS
Co to wszystko oznacza? Maski przeciwpyłowe mają oznaczenia jak wyżej, które możesz znaleźć nadrukowane na masce. Zwróć uwagę, że niektóre maski posiadają również nadrukowaną datę ważności.
MPPS to z ang: most penetrating particle size, czyli – najłatwiej penetrujące cząsteczki i mają średnicę 250-300nm. Najmniejsze cząsteczki wirusa SARS CoV-2 potrafią mieć tylko 100nm. Trudno zatem o osiągnięcie takich wyników jak wyżej przy tak małych cząsteczkach.
Bardzo ważne, że jeśli już kupujesz taką maskę (aktualnie ceny wahają się od 50 -100PLN/szt!), by spełniała ona odpowiednie normy. Moża je znaleźć w linku z Ministerstwa Zdrowia z początku posta, w przypadku maski na zdjęciu oznaczenie normy to EN149:2001.
MASECZKI JEDNORAZOWE
Pamiętasz filmik, który pokazałam Ci na początku wpisu? Uwierz, że aktualnie na rynku znalazło się mnóstwo maseczek z flizeliny, agrowłókniny (używanej w ogrodnictwie!), które są ułudą ochrony.
Dobra maseczka jednorazowa powinna być wykonana włókniny polipropylenowej, dzięki czemu jest wodoodporna. Do tego powinna być uszyta z trzech warstw o gramaturze ok 30-38g/m2. Pytajcie producentów o materiały i przetestujcie maseczki jak na filmiku. W końcu chodzi o zdrowie wasze i waszych bliskich.
A teraz zadaj sobie najważniejsze pytanie – dlaczego mówią na tą maseczkę jednorazowa?
Dam Ci chwilę.
Tak! Bo jest jednorazowa! Pomijając kwestie koronawirusa – ciepłe wydychane, wilgotne powietrze jest doskonałym środowiskiem do rozwoju wszelkich bakterii. Z tego powodu taką maseczkę powinno się nosić maksymalnie dwie godziny i nie używać jej ponownie. Proszę zwróć na to szczególną uwagę.
Dezynfekcja alkoholem niestety niszczy maski z włókniny. Lepszym pomysłem jest ponoć podgrzanie maseczek w pierkarniku w temperaturze 70 stopni (przez ok pół godziny), osobiście jednak tego nie testowałam. Zdezynfekuj maseczkę w ten sposób jeśli nie masz wyjścia. Podczas słonecznych dni wykładaj ją na słońce.
Maski chirurgiczne – filtrują około 60% MPPS.
PODSUMOWANIE
Więcej badań na temat maseczek znajdziesz tutaj:
https://smartairfilters.com/en/blog/coronavirus-pollution-masks-n95-surgical-mask/
Uważam, że decyzja o obowiązkowym noszeniu maseczek jest dobrą decyzją. Maseczki, nawet te chroniące słabiej są lepsza ochroną niż brak maseczki. Na podstawie wszystkich powyższych informacji dobierz maseczkę odpowiednią do okoliczności w jakich się znajdujesz.