Blog
Ryglowanie. Co to i kiedy wykorzystujemy w szyciu.
Ryglowanie jest to wzmacnianie szwu na jego początku i końcu, tak aby dany element nie pruł się.
Krótki filmik instruktażowy- ryglowanie, co to i kiedy wykorzystujemy w szyciu.
Ryglowanie- kiedy wykorzystujemy w szyciu.
W jaki sposób to robimy? Bardzo prosto – zaczynam szycie, przeszywając około 1 cm prostym ściegiem. Następnie wciskam przycisk cofania, co dokładnie widać na filmiku, i szyję do tyłu po tym co wcześniej zostało uszyte. Kolejno szyję już do przodu cały szew, pamiętając, że na jego końcu również powtarzam ryglowanie wykonując te same czynności.
Dodam, że na filmiku pracuje na maszynie typu Janome Juno e 1015. Na nich właśnie od ponad 5 lat szyjemy na wszystkich kursach i szkolenia z zakresu krawiectwa, które prowadzimy.
Jeśli szukasz maszyny dla osoby początkującej i średniozaawansowanej polecam z czystym sumieniem ten model. Niezawodny i ma aż 3 lata gwarancji. Możesz zakupić go np. na tej stronie https://eti.com.pl/maszyna-do-szycia-juno-e1015/
Kiedy ryglujemy, a kiedy nie?
Kiedy ryglować, a kiedy nie ryglować OTO JEST PYTANIE 😉 Jeśli przeszywamy dany szew i wiemy, że potrzebuję aby był on „stabilny” i nie pruł się, wtedy zawsze „popełniam” rygiel na jego początku oraz na końcu. Zazwyczaj jest to w sytuacji łączenia dwóch elementów np. przodu z tyłem bluzki lub naszywania jednego elementu na drugi np. naszywania kieszeni na element tyłu spodni. Szyjąc lub łącząc różne elementy szwem kiedy nie jestem pewna, czy za chwilę nie będę musiała tego spruć lepiej rygla nie popełniać. Zawsze jest on trudniejszy do sprucia podczas np. nanoszenia poprawek. Nigdy nie rygluje przeszycia na główce rękawa, które ma służyć mi za moment „wdania” rękawa. Rygla nie używam również jeśli robię przeszycia próbne, bądź też kiedy przeszywam elementy do przymarszczenia tkaniny np. podczas robienia falbany.
Jeśli chcesz nauczyć się ryglowania w praktyce, nie tylko w teorii zapraszam Cię serdecznie do naszego darmowego kursu online.
„Jak uszyć eko torbę z kieszenią na zakupy” link znajduje się tutaj https://www.bazzan.pl/jak-uszyc-eko-torbe-z-kieszonka-na-zakupy/
Powodzenia 🙂